Ráno vstávám z postele a mířím obvyklou cestou do koupelny. Najednou mi sklouznou oči na tu čertovskou věc ležící na zemi. Opět si na ni stoupnu a s napětím očekávám, jaké číslo mi dnes ukáže. Cože? Zase žádná změna? Jak je to možné, vždyť se tak snažím. Něco je špatně. Chvíli přemýšlím. Zřejmě je pokažená, nebo ji dochází baterky. Ne, už to mám! Je stará. Vyhodím ji a pořídím si novou!
O čem, že to je řeč? O přístroji s příznačným názvem VÁHA. Před několika lety byla popsaná situace součástí mého ranního rituálu. Dnes se na vše dívám s úsměvem na tváři a velkým nadhledem.
Ve své praxi se stále častěji setkávám s tím, že si klienti stěžují na to, jak jim jde hubnutí pomalu. Jsou netrpěliví z toho, že hned nevidí výsledky. Všichni mají přitom jedno společné… nechávají se spoutat okovy své vlastní váhy, a to jak té tělesné, tak i té přístrojové.
Pro tento případ mám jednu univerzální radu – přestaňte se vážit a současně vypněte svého autopilota v hlavě, který se soustředí jen na shozená kila. Zdá se to jednoduché, že ano? Ale opak je pravdou. Pro řadu lidí jde o pořádný oříšek, který ne a ne rozlousknout. Netrpělivost z toho, že nehubnete tak rychle, jak byste si sami přáli, může celé vaše hubnoucí úsilí ukončit dříve, než vlastně začne.
Nebuďte proto netrpěliví nebo podráždění, že vám jde hubnutí pomalu. Snažte se obrátit svou pozornost na svůj cíl, který jste si vytyčili. Jste na cestě a všechno chce svůj čas. Nadbytečné kilogramy jste také nenabrali ze dne na den. Přibývaly pozvolna a stejně tak je to i s jejich shazováním. Navíc při hubnutí o váhu, jako takovou, ani tak nejde. Směrodatné je tělesné rozpoložení vašeho těla, a ne ztracené kilogramy.
Nedávno jsem měla zajímavé sezení se svým klientem. Za dobu, co společně pracujeme na jeho postavě, se mu podařilo shodit 10 kg na váze. Při své práci používám k vážení klientů speciální váhu, díky které dokáži zcela přesně vyhodnotit nejdůležitější tělesné ukazatele klienta. Kromě obvyklé váhy také podíl svalů, podíl tuku, % vody v těle, bazální metabolismus aj.
V okamžiku, kdy jsem svého klienta zvážila a provedla důkladnou analýzu naměřených hodnot, mohla jsem mu gratulovat. Jeho výsledky byly ještě lepší, než sám předpokládal. Klient ze svého domácího vážení věděl, že shodil 10 kg, ale již netušil, co se konkrétně pod tímto váhovým úbytkem skrývá.
Úbytek dle tělesného analyzátoru představoval 13,5 kg čistého tuku. Což lze považovat za obrovský úspěch! Jenže, co ten zbylý rozdíl 3,5 kg? Klientova váha přece ukazovala úbytek 10 kg? Zbylé kilogramy klient přibral na svalovině. Tedy další výborný výsledek! Shrnu-li to, pak redukce tuku + navýšení svalové hmoty dělá výsledných 10 kg, které klient navážil na své osobní váze.
Na uvedeném příkladu jde jasně vidět, že samotná ručička na váze vlastně není důležitá. Klasická váha vám sdělí, kolik jste na své váze skutečně ztratili. Již vám ale neřekne, jak úspěšní jste v hubnutí byli, tedy zda jste skutečně ztratili kilogramy z vašich přebytečných tukových zásob a šlo tedy o zdravé hubnutí nebo zda za vašim váhovým úbytkem stojí nežádoucí ztráta svalové hmoty.
Řada lidí si stoupá den co den na váhu s obavami, co se zase doví. Tento přístup je zcela špatný. Já sama doporučuji vážit se jednou za měsíc. Pokud by se s vašim tělem dělo něco zásadního, pak byste si toho dříve nebo později zcela jistě sami všimli. Není tedy nutné vážit se častěji.
Ženy by se navíc měly vyvarovat vážení před a v průběhu období menstruace, protože jim jejich váha běžně ukazuje o 2 až 3 kg navíc, což může působit velmi demotivačně. Přitom jde o běžnou záležitost, kterou je potřeba přijmout, jako přirozenou součást měsíční fáze ženy.
Pokud si zrovna nechcete pořizovat speciální váhu, která vám vyhodnotí množství svalů a tuku v těle, pak vám bohatě postačí obyčejný krejčovský metr. Jde o skvělého pomocníka, díky kterému můžete poměrně lehce zjistit, co se s vašim tělem děje.
Jestliže již nějaký měsíc pravidelně cvičíte, pak vám zcela jistě narostla svalová hmota a postupně se formuje vaše postava. To vám samozřejmě klasická váha neřekne. Ta ve vás naopak může vyvolat pocit, že jste přibrali. Proto je daleko lepší, podívat se na svou postavu pohledem do zrcadla a k tomu si přeměřit krejčovským metrem své problematické partie. Naměřené hodnoty následně porovnejte s těmi, které jste naměřili na počátku svého hubnoucího úsilí.
Obvykle měříme obvod pasu a hýždí. Kde přesně se tato místa na vašem těle nachází? Obvod pasu se měří v místě viditelného pasu. Naleznete jej zhruba v polovině vzdálenosti mezi lopatou kosti kyčelní a posledními žebry. U žen se považuje za zdravý výsledek hodnota naměřená do 80 cm obvodu pasu, u můžu pak do 94 cm obvodu pasu.
Vyšší čísla již vypovídají o možné nadváze a riziku vzniku zdravotních obtíží. Je proto žádoucí přibližovat naměřené hodnoty doporučeným číslům!
Velmi často bývají problematickými partiemi hýždě, které řešíme zejména my ženy. Při jejich měření se vždy zaměřte na místo největšího vyklenutí hýždí. V tomto případě nelze jednoznačně říci, jaké číslo je optimální. Žádoucí samozřejmě je, aby rozdíl mezi obvodem pasu a boků nebyl nikterak velký či markantní, což lze vyhodnotit pouhým okem.
Klasická váha může být pro nás výborným pomocníkem, ale současně také zlým pánem. Pokud se nechcete dostat do točité spirály pochybností z toho, že vaše úsilí nemá smysl, pak se začněte vážit jednou za čas. Uvidíte, že se Vám uleví, budete více v pohodě a mít spokojenou mysl je základem úspěchu. O dalších klíčovým faktorech, vedoucích k úspěšnému hubnutí, si můžete přečíst v mém eBooku ZDARMA.
Mějte na paměti, že nejde o závod. Je přece naprosto jedno, jak rychle hubnete. Důležitý je váš dobrý pocit z toho, že pro sebe děláte to nejlepší, co můžete. Na tento pocit se zaměřte a chraňte si jej. Po malých krůčcích se dříve nebo později dostanete k vysněnému cíli!